Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı şimal Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Uslu, Erbil Uray Reis beyıydı. Annesi İsmet Bayan, uzun seneler Kerkük mebusu olarak vazife yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Bey’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu çağ Reis beyı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Direktörü Büyüklük Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın evetğu kabil soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türki ilköğretiminin arkası sıra Beyrut Amerikan Kolejini bitirdi. Üç sene Demetdat Tababet Fakültesi’ne devam etmiştir. Henüz sonrasında eğitimini İstanbul Tababet Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’de tababet doktoru olarak mezun olmuştur.
Ankara Göstermelik Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in yanı sıra pediatri bilirkişiı evet. Uzmanlık sonrası çkırmızıışmalarını Harvard Üniversitesi’ne rabıtalı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 senesinde ailesiyle yan yana Ankara’ya yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tababet Fakültesi’nde1949 senesinde doçent, 1955 senesinde da profesör evet.
İhsan Doğramacı, 1955 senesinde Ankara Üniversitesi’ne rabıtalı Çocuk Esenlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 senesinde Ankara Üniversitesi Rektörü evet ve bu görevini 1965 seneına derece sürdürdü. 1965-1967 döneminde de Tutarlı Doğu Yol Üniversitesi Mütevelli Kurul Sarrafiyekanlığını yürüttü. 1967 senesinde Hacettepe Tababet Fakültesi ile Çocuk Esenlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 seneına derece bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonrasında Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 senesinde, Türkiye’deki yüksektedris sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları midein Türkiye’ye davet edildi.
İhsan Doğramacı 1981 senesinde kurulan Yüksektedris Yerleşmiş’nun ilk başbuğı olarak vazife aldı. Bu görevini ortalama 11 sene sürdürdü. Sarrafiyekanlığı döneminde şiddetliöğretimde okullaşma rasyoında hızlı bir geriış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşferment mirladı. Ilmî yayınlarda da önemlice artmalar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, zaman adetları 50’ye yaklaşan Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 senesinde kurmuştur. Büyüklük Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş evetğu Bilkent Üniversitesi Ekonomi bölümünde eğitim bilimi görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da hâlâ 31 yaşındayken Cihan Esenlik Örgütü’nün bünyeunda vazife almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına iye olmuştur. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tababet merkezlerinin ve okullarının kurulmasına bizzat öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Cihan Esenlik Asamblesinde 6 sene boyunca Türk delegasyonunun mirkanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri başbuğı ve Asamblenin ikinci başbuğı olarak vazife almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in program komitesine üç periyot, El Kuruluna da iki periyot başkanlık karşılayıcı Doğramacı 1968 senesinde mirkanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek yüzyıl boyunca başbuğ ve genel dolaysızörlüğü görevini yürütmüştür. Hayatı boyunca kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu sonraki yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu mirkanlığını yürütürken, Büyüklük Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın senelerce mirkanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Duraksızörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok adetda ödül, madalya ve nişandaçn sahibi olmuştur. Aralarında ABD Bir Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mısır’ın bulunduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri doktor unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tababet ve sıhhat bilimleri düzlükında çok adetda bilimsel makalesi, mecelle gözü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arapça, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok âlâ derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 senesinde Viyana’da yapılan bir törenle kendisine Barış, Türe ve Hoşgörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya kabil birçok devletin başbuğı Profesör Doğramacı’ya ülkenin en şiddetli nişanlarını sunmuşlardır. Mısır Parlamentosu ve pek çok ulusal organizasyon Doğramacı’ya en değerli ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Muhteşem Herkes Meclisi kendisine ülke Üstün Iş Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın ortalama 95 senelik hayatı çocuklara, körpelere ve bütün insanlığa iş aşkıyla geritir. Kendisi, sadece Türkiye’ye değil dünyanın pek çok ülkesine verdiği iş ve sunduğu katkılarla sıhhat, eğitim bilimi ve bilim midein yarattığı kurumlarla baştan sona biçimırlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

instagram takipci satin al Seo Fiyatları https://temizlemespreyi.name.tr/ https://yunanedebiyati.name.tr/ https://sanatokulu.name.tr/ https://fotomodel.name.tr/ https://oyuncakdukkani.name.tr/ iqos fiyat
Hacklink Hacklink Satın Al Hacklink Al Hacklink Panel Hacklink Satışı Fantezi İç Giyim
puff bar elektronik sigara
https://seokoloji.gen.tr
Puro Satın Al